EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSlovakSpanish

VPLYV FARIEB

Farby sú dôležitou súčasťou ľudského života, nachádzajú sa v nás i okolo nás. Sú základom života v harmónii, zdraví a blaženosti. Ovplyvňujú našu náladu i našu životnú energiu.

Terapeutický účinok farieb
Viete, že farby môžu liečiť? Je to jednoduchá a krásna metóda. Každá farba má svoj terapeutický účinok pre určitý orgán nášho tela. Lekársky systém liečenia farbami je známy už dávno. Vypracovali ho staré národy, ktoré liečebné účinky farieb overovali dlhé roky. Rovnako i Paracelsus využíval farby pri terapii. V starých čínkych kultúrach sa liečenie farbami rovnako používalo na obnovu zdravia a životnej sily.

Podstatou farebnej terapie je, že farby spôsobujú fyziologické zmeny v bunkách organizmu a menia funkčný rytmus. Každá bunka má svoje zafarbenie a svoje vibrácie. Ak ochorie, jej vibrácie sa zmenia. Ak použijeme lúče potrebnej farby, prinúti to bunku na návrat do normálnej vibrácie, a tým sa uzdraví.

Každá zo základných farieb má určitú vlnovú dĺžku a prináša určitú dávku energie. Preto majú rôzne farby na človeka rôzny vplyv.

Každý z nás pozná liečivý účinok slnečných lúčov, bez nich by nebol život na zemi. Slnečná energia je zastúpená v rastlinách i v potrave, ktorú konzumujeme a tak dostávame do tela potrebnú energiu. Slnečné lúče obsahujú všetky farby. Príroda si vyberá zo slnečného spektra také farby, aké potrebuje. Slnečná aura je dúha zložená z farieb – červenej, oranžovej, žltej, zelenej, modrej, fialovej a ružovej. Hoci žiadna farba nie je zlá ani dobá, môžu nám za nepriaznivých okolností pri ochorení niektoré farby škodiť. Farby na nás majú väčší vplyv než si uvedomujeme. Rôzne farby pôsobia na rôzne energetické centra v tele. Napríklad: červená stimuluje sexuálnu energiu, oranžová s červenou pomáha pri trávení, zelená je plná lásky, harmónie a pokoja, upokojuje naše emócie, modrá ovplyvňuje dýchanie, purpurová podporuje kľud a pomáha pri meditácii. Ostré a intenzívne farby aktivujú a tlmené naopak ukľudňujú.

Vedecké pokusy ukázali, že farby ovplyvňujú správanie a psychiku ľudí. Farby pôsobia na nás rôznym spôsobom, a keďže sme rozdielni, vnímame ich s rozličnou intenzitou. Jednu farbu prijímame viac a inú menej, podľa toho, či na nás pôsobí kladne, možno je dokonca našou obľúbenou, alebo záporne, že sa v jej spoločnosti cítime „nesvoji“. Navyše, s farbami má každý z nás iné asociácie. Zoberme si napríklad modrú. Niekto si predstaví modré nebo, iný azúrové more a ďalší napríklad farbu atramentu či slivky. Ale aj spektrum modrej je veľmi rozdielne. Inú modrú má obloha nad tatranskými štítmi, inú nad Jadranským morom, inak vyzerá obloha nad Košicami a inak nad Bratislavou. A určite inak vnímajú modrú nad Severným pólom a inak nad Južným. Aj farba morí a oceánov hrá nespočetnými odtieňmi modrej, od najjemnejšieho azúru po sýtu až hlbokú modrú. Inou modrou hrá akvamarín a inou zafír či tyrkys. Raz je modrá romantická ako nezábudka, inokedy dramatická ako iris.

Modrá je obloha, modrá je aj voda. Modrá je farba ducha, symbol rozjímania a nebies. Modrá upokojuje, chladí, ba aj lieči.

Farby jednoducho cítime. Sú to totiž vibrácie, ktoré kmitajú na vyšších frekvenciách, a preto ich nepočujeme. Obloha je modrá, pretože molekuly vzduchu rozptyľujú slnečné lúče. Farby na nás pôsobia frekvenciou vibrácií, či si to uvedomujeme, alebo nie. Sme neustále vystavení ich pôsobeniu a vplyvu – v celom okolitom svete, v prírode i v meste, ako aj v našom individuálnom prostredí – v byte a práci; farebné sú šaty, dekorácie, nábytok, autá, ba aj jedlá. Dokonca na nás vplýva aj farba spodnej bielizne. Malo by teda byť samozrejmé, aby sme farby využívali zmysluplne a vedome. Najmä, ak vieme, aká je charakteristika jednotlivých farieb a aké sú ich overené účinky pôsobenia na naše vedomie a podvedomie. Nie je to nič nové, veď už naši dávni predkovia poznali zvláštne účinky farieb na človeka. Starí Egypťania i Gréci využívali farby zámerne a účelne na liečenie.

Zdroj: http://www.upravavod.sk/aqvital/voda-a-clovek/vplyv-farieb-na-organizmus/