EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSlovakSpanish

PRÁNICKÁ VÝŽIVA alebo ŽIVOT BEZ JEDLA

Co je to prána

Je to slovo, které vychází z hinduistické tradice a sice v jednotlivých disciplínách jógy, konkrétně v hatajóze, se pracuje s dechovými cvičeními pránajána – ovládnutí dechu jinými slovy. V taoistické čínské tradici, se používá výraz Čchi, Thai-Čchi, Čchi-Kung – ovládnutí energie, v Japonsku se používá Ki, v Polynésii termín Manas. Všechny tyto výrazy označují to, co je pro mě životní energií.

Prána existuje na všech úrovních stvoření. Pokud se vydáte do hor nebo pralesa, i do hlubokého lesa stačí, možná si všimnete světelných částic ve vzduchu, které se rychle pohybují. Ti, kteří ten zážitek mají, mají dobře vyvinutou intuici neboli třetí oko. Ty malé světelné částice jsou vzdušná prána. Prána však existuje i v tekutinách, a když si například položím ruce určitým způsobem na krk, za určitou dobu se mé sliny přemění v tekutinu, které se říká Soma – termín hinduistické tradice. Je to sladká tekutina, projev prány v tekutině. V slinách, které klouzají do žaludku a jsou sladké jako med. Pokud půjdu ještě na hrubohmotnější úroveň, kde se energie projevuje pomaleji, v této podobě se práně říká Vibuty – je to základní prach stvoření. Hmota, z níž všechno tryská. V Indii existují mistři, kteří jsou schopni vytáhnout Vibuti z ničeho a ze všeho zároveň, pomocí své ruky a tento mistr je schopen zhmotnit tuto energii z čehokoli a kdykoli. Je schopen ze stejné energie vytvářet šperky, drahé kameny. Tím chci říct, že prána existuje ve všem, co je stvořeno. Budeme používat generický výraz prána.

Jak jsem tedy řekl, prána je všudypřítomná a co je tedy touto životní energií? Když se zeptáte vědce, co je život, shrne všechny podmínky, za kterých je život nemožný. Nevysvětlí však, co je životní energie. Jak se stane, že z malého semínka vyroste dvacetimetrový strom. Jak se z malé výchozí buňky může za 9 měsíců narodit lidská bytost. Životní energie je nekonečná a všemocná. Otázkou je, jak se já mohu touto životní energií živit. Odpovědí na to je, tak, jak to řeší většina lidí, tj. jídlem.

Zdroj: http://www.pranicka-vyziva.cz/prechod-na-pranu.html

Pránici

Najznámejším Európanom, ktorý sa vyživuje pránou je Francúz Henri Monfort. Henri Monfort nejedol už vyše 11 rokov. Na svoju výživu využíva slnešný svit, hudbu, vôňu kvetov, tanec aj vodu. Stačí mu spať 1,5 hodiny denne. Venuje sa aj liečeniu ľudí. Od tej doby, čo sa vyživuje pránou sa mu zlepšil zdravotný stav, nebol chorý a jeho zdravotné problémy sa odstránili.

Známou propagátorkou pránickej strany v USA je Jasmuheen, ktorá už napísala aj niekoľko kníh.

Pre ľudí neprijímajúcich klasickú potravu a žijúcich z pránickej energie však nemusíme chodiť ďaleko. Na Slovensku už vyše 2 rokov žije na práne Peter Starec, ktorý zdieľa svoju osobnú skúsenosť na seminároch, prednáškach, či vedomých pôstoch.

U našich susedoch v Českej republike žije Dana Hájková, ktorá prešla na pránickú stravu u Henriho Monforta.

Je to však len zopár najznámejších príkladov ľudí, ktorí sa vyživujú pránou. Odhaduje sa, že celkovo vo svete takýmto spôsobom žije už viac ako 30 000 – 40 000 ľudí.